CzechEnglishFrenchGermanHungarianRussianSlovakUkrainian

bobita-art.com

 Trvanie výstavy:   27. máj 30. jún 2016

Vernisáž: 26. mája o 16.00 hod.
Usporiadateľ: Vasiľ Bobita a STM Košice
Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice

Vasiľ Bobita (1962)

Narodil sa na Ukrajine v malom pokojnom mestečku Irshava v Zakarpatskej oblasti. Krása mohutných hôr, zelených lesov, priezračných riek a jazier sa stala hlavnou hnacou silou jeho výtvarného talentu. Študoval na Užhorodskej umeleckopriemyselnej strednej odbornej škole. Od roku 1985 do 1992 pracoval ako výtvarník v Zakarpatských výrobných umelecko-dizajnových štúdiách, kde získal potrebnú kvalifikáciu.

Pôsobil v zahraničí v Prahe (1993-1995). Mesto malo veľký vplyv na jeho tvorbu, a tak pomenoval sériu obrazov názvom ,,Stovežatá Praha.” Počas tvorivého obdobia vytvoril viac ako dvesto obrazov, z ktorých väčšina je v súkromných zbierkach na Ukrajine, v Maďarsku,  Prahe a New Yorku. Bobita je aktívnym účastníkom oblastných, celoštátnych i medzinárodných výstav a v súčasnosti  je jeho tvorba prezentovaná na medzinárodnej výstave scenérií – Pamätník A. I. Kuyindzhi v meste Mariupoľ  na Ukrajine. Od roku 2012 začínal experimentovať pomocou nových techník maľby a obnovuje svoj výtvarný rukopis.

pozvanka

Farebný život

Jeho súčasný štýl je tvorený prostredníctvom kombinácie a spojenia mnohých výtvarných smerov. Rozvíja svoj nepopisný realistický názor, obohacujúci sa o permanentne aktualizujúce sa prvky. Teplá farebnosť a používanie rôznych tónov farebnej škály sprevádza jemne lyrizujúcu poetizáciu motívu s prejavmi kubistickej analýzy formy. Umelec sa sústreďuje na výtvarne temperamentné prepisovanie dojmov z prírody, ktorú sleduje v každom ročnom období, v každom počasí (Zimná mozaika, Jesenný deň, Letné, Večerné akcenty, Farebný večer, Deň prejde). Vyhýba sa popisu, detailu, drobnokresbe a hľadá celostné, súhrnné riešenie, založené na výtvarnej koncepcii obrazu. Istá monumentalizácia v tvarosloví, nadnesenosť zhustených tvarov napomáha obsahovému a emocionálnemu podčiarknutiu motívu. Výstava Farebný život prezentuje 35 obrazov opisujúcich lyrický a zároveň hlboký vzťah autora k prírode i životu.

Zajtrajsie Noviny

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *